В съседна Македония го тачат и милеят, а у нас малцина са чували за него.
Григор Пърличев е български учител и писател от Охрид. Той е между най-дейните участници в битката с гръцкото духовенство за въвеждане на българския език в българските училища и българските черкви в града. Това става през 60-те години на XIX век. Преди да изиграе ключовата си роля като водач на българското движение срещу гърцизма в Охрид, като студент написва на гръцки език поемата си „Сердарят“ и печели Голямата награда на ежегодния конкурс за гръцка поезия на Атинския университет (1860). Отличен е с „Лавров венец“, но отказва предложената му от Университета стипендия и се връща да даскалува в родния си град.
Не превърнахме ли и този празник в Ден на мъртвите будители, с формалното си отношение, с отмятането му като дежурно мероприятие? Защо на масовия българин много-много не му пука за читавите човеци от Възраждането, което ни се е случило благодарение на тях, на стотиците родолюбиви и боголюбиви люде, на десетките ученолюбиви учители, одухотворени духовници, будни монаси, преписвачи на историята българска, черковни ваятели, събирачи на народни песни, предания и приказки…
Духовният елит на нацията ни никога не бил от политолози и социолози, а от словесни бунтари – поети, журналисти, писатели, публицисти, преводачи, печатари, словослагатели, издатели на газети, списователи на буквари, писачи на учебници, преводачи на евангелски текстове и псалми, книжовници, книжари, драматизатори, самодейни театрали, писари, всинца са послушници в храма на изкуството.
Ето защо масата от наведените и блеещите и досега не милее за онези луди глави, обречени въстаници, хора не на перото, четката и резеца, а братя на пушката и револвера, сродници с духа на бунта и барута, верни на кръста и куршума. И сред тези стотиците съзаклятници, четници, войводи, обикновени и необикновени хъшове сме имали своя Христос на Свободата,
През същото нова историческо време духовното и материалното са вървели ръка за ръка и докато едните с остра кама в ръка са къртили камък подир камък от крепостната стена на разпадащата се империя, другите не с лъвче, а с разпятие на челото си са градили темелите на бъдното самосъзнание.
Но в оная млада държава, освен морално разложени партийци е имало и държавници, прозорливи политици, повечето от които вече не са премълчавани, защото да били буржоази лидери, но на практика те са завинаги извадени от всенародната почит и признателност.
Какво още са имали предишните българи?
Така че частичното спасение за някои от нас е съвсем близо. Останалите или сами ще се освободим от себе си,
Честит празник на всички живи на небето и мъртви под земята ни Будители!
Вход
Добре дошли! Влезте в профила си
Забравена парола? Помощ
Защита на личните данни
Възстановяване на парола
Възстановете паролата си
Временна парола ще Ви бъде изпратена