Автор Цочо Билярски,
Иван Михайлов и съпругата му Менча Кърничева напускат окупираната Варшава през февруари 1940 г., съпровождани от тогавашният български търговски съветник във Варшава Крум Цоков. През следващата година семейството на революционера пребивава в Германия и Унгария. Документите и сведенията за това време са оскъдни. Съвсем кратки са мемоарните бележки на Кр. Цоков, които бяха публикувани във в. „Македония”. След обявяването на независимата Хърватска държава през 1941 г. до края на Втората световна война Ив. Михайлов и съпругата му са лични гости на хърватския държавник и политически деец, поглавника на усташите д-р Анте Павелич. Този период е изключително добре документиран, тъй като хърватските и българските архивисти издадоха четири документални тома.
В началото на септември 1944 г. с благословията на Адолф Хитлер Третият райх възлага на Ив. Михайлов да застане начело на независима Македонска държава по подобие на Хърватската, но той след среща със съратниците си в Скопие отказва.
На въпроса на италианския журналист Антонио Питамиц от сп. „Илюстрована история”: „Една от релативните тези относно кралеубийството в Марсилия, недоказана с документална основа, е, че зад него стои нацистка Германия. Какво вярно има в това?”
Иван Михайлов
ВМРО са инициалите на „Вътрешен македонски революционен комитет”. Тази организация се създава през 1903 г. от дошлите в София бегълци от Македония. Тази цел се преследва с атентати, въстания и саботажни действия.
За интереса на немските служби към Михайлов свидетелстват и други документи. Особено интересна е следната бърза и поверителна телеграма от Хитлеровия „специален влак”, изпратена от Тимлер на 31 август 1944 г. до пълномощния министър в София Адолф – Хайнц Бекерле за съществуващите контакти с Ив. Михайлов и за възможността да бъде използван за предизвикването на размирици в България и за ликвидирането на ръководителите на БКП, които се канят вече да дойдат на власт, тъй като Червената армия приближава българските граници:
Париж, 2 юни 1951 г.
Вчера г. Ив. Михайлов прие представителя на германската телеграфна агенция в Загреб, г. д-р Хайнц Грунерт; на разговора присъствувах и аз.(1) Разбира се, в случая не ставаше и дума за интервю в традиционния смисъл, тъй като публикуването на разговора бе предварително изключено: добитите информации трябваше да служат само за лична ориентация на кореспондента на ГТА.
Вход
Добре дошли! Влезте в профила си
Забравена парола? Помощ
Защита на личните данни
Възстановяване на парола
Възстановете паролата си
Временна парола ще Ви бъде изпратена