На 19 и 20 април се навършиха 80 години от присъединяването без военни действия на Вардарска Македония, Беломорието и Западните покрайнини към Царство България, което продължава от април 1941 до есента на 1944 г., когато българските части се оттеглят доброволно. Тогава това е оценявано като решаване най-сетне на националния въпрос чрез обединяване в една държава на разпокъсаната българска общност. Събитието, което в учебниците по история беше или премълчавано, или дефинирано с идеологически етикети, днес се оценява от съвременната българска историография като мирен ревизионизъм на Ньойския договор, който е част от Версайската наказателна система, сътворена от победителите след Първата световна война. Система, която през 30-те години на 20-и век започва да се разклаща поради очевидната й несправедливост спрямо победените.
Д-р Светослав Живков е главен асистент в Историческия факултет на СУ „Св. Климент Охридски“. Преподава в дисциплините по нова българска история, българските избори (исторически аспекти) и история на избирателното право и изборните системи в света. Изследва конституционната уредба, политическите партии, изборните системи и законодателство в докомунистическа България.
Интервюто е взето с писмени въпроси и отговори. Акцентите са на „Дневник“. Прочетено тук
Д-р Живков, през април 1941 г. България стъпва във Вардарска Македония и Беломорието без участие във военни операции и обявява това като мирно решаване на националния въпрос. Кое от срещаните различни имена на това събитие използва хладнокръвният учен-историк: освобождаване, обединяване, присъединяване, окупация, анексия?
– За огромното мнозинство българи от онази епоха събитията от април 1941 г. се приемат като освобождение на сънародниците, останали по силата на ред предхождащи международни договори (Берлинският от 1878 г., Букурещкият от 1913 г. и Ньойския от 1919 г.) под чужда власт. Така го възприемат както българите от довоенните предели на Царството, така и техните съплеменници от новозаетите земи.
За кои точно земи става въпрос?
– Става дума за по-голямата част от Беломорска Тракия (без долината на река Марица, но с островите Тасос и Самотраки), Драмско (Югоизточна Македония), по-голямата част от Вардарска
Македония (без най-западните ѝ краища – Стружко, Кичевско, Тетовско и Гостиварско, отстъпени на Албания, която тогава е италиански протекторат), Западните покрайнини, Пиротско и Южното Поморавие (Вранско).
Че българските войски са посрещнати като освободители от българското население говорят както документите от епохата, така и спомени на съвременници, включително такива, които впоследствие минават на македонистки позиции.
Дори и да допуснем, че към 1941 г. значителна част от българоезичното население в Повардарието /Вардарска Македония – бел. ред./ вече притежава македонска самоидентификация, то тя е все още по-скоро регионална, отколкото етно-национална и определено не влиза в конфронтация с българизма. Сблъсъкът на идентичности ще се случи по-късно.
Какво е положението в Беломорието?
– Проблемът е по-комплексен в Беломорието. Можем откровено да заявим, че местните гърци възприемат събитията като завладяване, попадане под чужда власт. В периода 1941 – 1944 г. тук над стогодишният българо-гръцки конфликт ескалира.
Между двете световни войни гръцката политика на асимилация на иноезичното население в комбинация с етническо прочистване на неподалите се на претопяване българи и турци и замяната им с гърци бежанци от Османската империя и другаде, променя значително етническата картина. В резултат през 1941 г. опитите на българската държава да ребългаризира чрез колонизационна политика региона не са успешни, дори допълнително повишават напрежението и довеждат до стълкновения, като т.нар. Драмско въстание от есента на 1941 г., което е потушено от българските власти.
А от международна гледна точка кава е била оценката?
– От гледна точка на международното право присъединяването на новите земи представлява по-скоро анексия, тъй като България не просто навлиза в тези територии, а въвежда в тях своя администрация. На практика те са напълно интегрирани към Царството, в тях започват да се прилагат българските закони, да се възстановява българската църковна и просветна мрежа. Ако щете, дори футболните отбори от новите земи се състезават в българското първенство, като „Македония“ (Скопие) достига и до финала през 1942 г.
Обратно, окупационен е статутът на частите на Оста в марионетната Гръцка държава (Ελληνική Πολιτεία). Нейната територия е окупирана от италиански и германски части, а Халкидики в един период – и от български войски, но там администрацията си е гръцка, разбира се – под германски контрол.
Аналогична е ситуацията и със Сърбия на Милан Недич, която е германски протекторат. През 1942 – 1943 г. българският Първи окупационен корпус замества германските части и заема по-голямата част от територията със сръбска администрация – земите почти до Белград. Там имаме българска военна окупация, но администрацията си остава сръбска – под германски контрол.
Задължително е уточнението, че анексията на Беломорието, Вардарска Македония и Пиротско не е международно призната. Противниковият лагер в нито един момент не признава въпросните територии за български, а в Кайро и Лондон резидират гръцкото и югославското правителства в изгнание. Самите германци третират земите като временно отстъпени на България. От друга страна, Германия мълчаливо приема замяната на гръцка, респективно югославска администрация, с българска.
Как е станало възможно това присъединяване? То част от договорките за включване на България в Тристранния пакт ли е?
– Не. Мит е, че България влиза в Тристранния пакт, за да си реши националния въпрос. Определящото за българската ориентация е преди всичко присъствието на германски войски на Дунава и непоколебимото решение на Хитлер да изпрати тези войски на помощ на съюзника си Мусолини, изнемогващ в Гърция. Самото споразумение за включването в Тристранния пакт, подписано от премиера Богдан Филов във Виена на 1 март 1941, няма териториални клаузи. Хитлер устно ни е обещал територии в Беломорието и впоследствие просто си изпълнява думата.
Други са предпоставките от международен характер, за да се стигне до заемането на „новите земи“. На първо място, това е рухването на Версайския ред в края на 30-те години, съществен принос за което има Германия на Хитлер, което отваря път и на българските претенции за ревизия на териториалните клаузи на Ньойския договор. Още април 1939 г. българското външно министерство със специална „директива“ поставя и степенува приоритетите: връщане на Южна Добруджа, Беломорието и Западните покрайнини. Непременно трябва да подчертая две важни подробности. Първо, сред приоритетите не е спомената Вардарска Македония, тази рана в българската душа. До края на март 1941 г. никой български държавник не смята за реалистично заемането на Повардарието.
© Изгубената България Населението на Прилеп посреща българската военна част, април 1941 г.