Негово величество
При тия думи Чуб оправи колана, който пристягаше здраво кожуха му, нахлупи хубаво калпака си, стисна в ръка камшика – страх и трепет за заядливите кучета – но като погледна нагоре, спря се…
Като свърши с хокането, той отново се обърна към свата.
Ако сватът не бе рекъл това, Чуб сигурно би решил да остане, но сега нещо сякаш го дърпаше да кара наопаки.
Сега нека видим какво прави хубавицата щерка, която остана сама. Оксана не бе навършила още седемнадесет години, а почти навсякъде – и отвъд, и отсам Диканка – приказваха само за нея. Момците вкупом бяха провъзгласили, че в селото никога не е имало и никога не ще има по-хубава мома. Оксана знаеше и чуваше всичко, каквото приказваха за нея, и като всяка хубавица, беше капризна. Само да не носеше селска риза и фуста, а домашна роба, щеше да изпъди всичките си прислужнички. Момците тичаха подире ѝ на тълпи; но изгубваха търпение, оставяха я лека-полека и се обръщаха към други, не толкова разглезени.
И като поотдалечи малко огледалото, извика: „Не, хубава съм! Ах, колко съм хубава! Чудо! Каква ра- дост ще занеса на оногова, комуто стана жена! Как ще ми се радва моят мъж! Ще забрави себе си. Ще ме задуши с целувки!“
– Защо си дошъл тук? – тъй започна Оксана. – Да не искаш да те изрина с лопата из вратата? Всички сте майстори да идвате у нас. Веднага подушвате, когато бащите не са вкъщи. О, зная ви вас! Какво, готов ли ми е сандъкът?
Тя пак дигна огледалото и почна да се гизди пред него.
– Вярно ли е, че майка ти е вещица? – продума Оксана и се засмя, и ковачът почувства, че всичко вътре в него се засмя. Тоя смях сякаш изведнъж откликна в сърцето и в тихо трепналите жили и след това яд изпълни душата му, че няма власт да разцелува това тъй приятно засмяно лице.
Чукането на вратата и рязко прозвучалият в студа глас: „Отвори!“ – прекъснаха размислите му.
И наистина, щом се издигна виелицата и вятърът почна да бръска право в очите, Чуб вече взе да се разкайва и като нахлупи още повече калпака си, започна да угощава с хули и себе си, и дявола, и свата. Всъщност тоя яд беше престорен. Чуб много се за- радва на виелицата. До псалта оставаше осем пъти по-дълго разстояние от изминатото. Пътешествениците поеха обратно. Вятърът духаше в тила им, но през хвърчащия сняг не се виждаше нищо.
Но пътят не се виждаше. Сватът, тръгнал встрани, крачеше с дългите си ботуши назад-напред и накрая се натъкна право на кръчмата. Това откритие толкова го зарадва, че той забрави всичко и като се отупа от снега, влезе в пруста, без да се безпокои ни най-малко за свата, останал навън.
През това време, когато пъргавото конте с опашка и с козя брада излиташе из комина и после отново влизаше в него, торбицата, вързана и увиснала на едната му страна, дето той бе скрил откраднатия Месец, се закачи някак случайно за печката, отвори се и възползва от случая, Месецът излетя от комина на Солохината къща и плавно се издигна на небето. Всичко светна. Виелица като че не бе имало. Снегът заблестя като широко сребърно поле, цял обсипан с кристални звезди. Студът сякаш поомекна. Появиха се тълпи момци и девойки с торби. Екнаха песни и почти нямаше къща, под която да не се трупаха коледари.
Групи коледуващи – момците отделно и девойките отделно – бързаха от една улица в друга. Но ковачът вървеше и не виждаше нищо и не участваше в тия веселби, които някога обичаше повече от всичко. А през това време дяволът не на шега се бе разнежил при Солоха: целуваше ръката ѝ с такива превземки, с както общинският съветник целуваше ръката на попската щерка, хващаше се за сърцето, охкаше и направо ѝ казваше, че ако тя не се съгласи да удовлетвори страстта му и, както е редно, да го възнагради, той е готов на всичко: да се хвърли във водата, а душата си да изпрати право в пъкъла.
Ковачът остана като закован на мястото си. „Не, не мога, нямам повече сили… – промълви най-сетне той. – Но, Боже мой, защо тя е тъй дяволски хубава? Погледът ѝ, думите ѝ, всичко – просто те изгаря, изгаря те… Не, не мога да надвия себе си! Време е да туря край на всичко: пропадай, душо! Ще ида да се удавя в дупката на леда – и нека ме поменуват!“
◉ ◉ ◉
Той едва бе помислил това и Пацюк зина, погледна варениките и още по-широко отвори устата си. В същото време един вареник изскочи от паницата, плесна се в сметаната, обърна се на другата страна, подскочи нагоре и се пъхна право в устата му. Пацюк го изяде, отново отвори уста и друг вареник по същия начин отиде нататък. Пацюк си даваше труд само да дъвче и да гълта.
И набожният ковач хукна презглава навън. Но дяволът в чувала, който вече предварително се радваше, не можеше да понесе такава хубава плячка да се изплъзне от ръцете му. Щом ковачът смъкна чувала, той изскочи отвътре, хвърли се на шията му и го възседна.
◉ ◉ ◉
И тълпата хукна за шейничка. На пленниците беше страшно дотегнало да седят в чувалите, макар че псалтът бе пробил с пръст доста голяма дупка за себе си. Ако нямаше хора, той навярно би намерил начин да излезе, но да излезеш от чувала пред всички, да станеш за присмех… Това го спираше и той реши да чака, като само пъшкаше под неучтивите чизми на Чуб.
Но случи се съвсем не тъй, както очакваше Чуб: в това време, когато девойките отърчаха за шейничка, мършавият сват излизаше от кръчмата разстроен и в лошо настроение. Кръчмарката по никакъв начин не се решаваше да му даде на вересия; той искаше да чака – дано дойде някой набожен дворянин и да го почерпи; ала сякаш нарочно всички дворяни си бяха останали по къщите и като честни християни ядяха с домашните си варено жито. Като размишляваше за покварата и за дървеното сърце на еврейката, която продаваше напитки, сватът се натъкна на чувалите и се спря изумен.
– Здравей – каза тъкачът, като се спря.
Сватът, макар че винаги бе хладнокръвен, не обичаше да ѝ отстъпва. И затова почти всякога излизаше от къщи със синини под очите, а скъпата половинка охкаше и се мъкнеше да разправя на женорята за безчинствата на мъжа си и за побоищата, които бе претърпяла от него.
Миналата година жена ми купи на панаира ръжен за двадесет и пет копейки – от него… не боли… В това време тържествуващата съпруга сложи на земята газеничето, развърза чувала и погледна в него. Но навярно старческите ѝ очи, които хубаво видяха чувала, тоя път я измамиха.
– Какво дума глупачката: шопар! Това не е шопар! – каза опулен сватът.
Тъкачът и сватът се спуснаха към чувала, стопанката се вкопчи за другата страна и свадата щеше отново да почне, ако псалтът, който видя, че няма къде да се скрие, се измъкна от чувала.
Момичетата се учудиха малко, като не намериха единия чувал.
„Е, какво казвах аз?“ – помисли си Чуб.
– Навън трябва да е студено – каза той, като се обърна към Чуб.
Ковачът се оглеждаше сли- сан на вси страни. Струваше му се, че всички къщи са устремили безбройните си огнени очи към него и го гледат. Господата в сукнени шуби бяха толкова много, че той не знаеше кому да сваля калпак.
В миг дяволът изтъня и стана толкова мъничък, че лесно влезе в джоба му. А Вакула, докато се опомни, се намери пред една голяма къща, изкачи се, без сам да знае как, по стъпалата, отвори една врата и малко се стъписа от блясъка, като видя една богато наредена стая, но после се опомни, щом позна същите ония запорожци, които бяха минали през Диканка. Те седяха по турски на копринени дивани, прибрали под себе си катраносаните си ботуши и пушеха най-лют тютюн от коренчетата на листата.
Запорожците, като чуха как свободно се изразява ковачът, извадиха много изгодно за него заключение. – После ще поприказваме повечко с тебе, земляк; сега ще тръгваме веднага при царицата.
„Що за стълби! – шепнеше си ковачът. – Да ти е жал да тъпчеш с нозе. Какви украшения! Разправят, приказките лъжели! Как, дявол да го вземе, лъжат! Боже мой, какви перила! Каква изработка! Че тук само за желязо са отишли петдесетина рубли!“
– Всички ли сте тук? – попита той проточено, като произнасяше думите малко през носа си.
– Светлейшият (княз Потьомкин – б.р.) обеща да ме запознае днес с моя народ, който досега още не съм виждала – каза дамата със сините очи, като разглеждаше с любопитство запорожците. – Добре ли сте настанени тук? – попита тя и се приближи.
Потьомкин се намръщи, като чу, че запорожците приказват съвсем не това, което ги беше учил. Един от запорожците се изпъчи и излезе напред:
Потьомкин мълчеше и небрежно чистеше с малка четчица брилянтите, с които бяха обкичени ръцете му. – Е, какво искате вие? – загрижено попита Екатерина.
В това време донесоха на ковача обувките.
Царицата, която наистина имаше най-стройни и прелестни крачка, не можа да не се усмихне, като чу такъв комплимент от устата на простодушния ковач, който в своето запорожко облекло можеше да мине за красавец, въпреки мургавото си лице.
◉ ◉ ◉
Другата искаше да стори същото, но вместо това плю в небръснатата брада на кмета, който се бе примъкнал до спорещите, за да чува по-добре.
– Каква мръсотия! – повтори кметът като продължаваше да се бърше. – Значи ковачът се удавил! Боже мой, а какъв голям живописец беше! Какви здрави ножове, сърпове, плугове умееше да изковава. Каква сила беше! Да – продължи той, като се замисли, – малко такива хора имаме в село. Та аз още като седях в чувала разбрах, че съвсем не му бе добре на сиромаха. Гледай го ти ковача! Беше, а сега го няма! А пък аз се канех да подковавам пъстрата си кобила!… – И изпълнен с такива християнски мисли, пое бавно към къщата си.
Цяла нощ хубавицата се въртеше под одеялото – от дясната страна на лявата и от лявата на дясната, без да може да заспи. Ту се мяташе в замайваща голота, която нощният мрак скриваше дори от самата нея, и почти гласно хокаше себе си, ту притихнала решаваше да не мисли за нищо и пак мислеше. И цялата гореше, и призори до уши се влюби в ковача.
Настъпи утрото. Още преди да съмне, черковата беше пълна с народ. Възрастните жени с бели покривала на главите, в бели сукнени свитки, се кръстеха набожно пред черковния вход. Дворянките в зелени и жълти блузи, а някои дори в сини старовремски дрехи със златни висулки отзад стояха пред тях. Девойките, по чиито глави бяха навързани цял дюкян ленти, а по шиите – гердани, кръстчета и пендари, се мъчеха да се промъкнат по-близо до иконостаса.
Чуб се облещи, като видя ковача, и не знаеше на кое по-рано да се чуди: на това ли, че ковачът е възкръснал, на туй ли, че се е осмелил да дойде при него, или пък, че се е нагиздил, и то като запорожец. Ала още повече се учуди, когато Вакула развърза кърпата и сложи отпреде му новичък калпак и пояс, какъвто не беше виждан в село, а сам се тръшна в краката му и издума умолително:
За да не се изложи, Чуб взе камшика, удари го три пъти по гърба и рече:
Чуб помисли малко, погледна калпака и пояса: калпакът беше чудесен, поясът също не падаше подолу от него; спомни си за вероломната Солоха и каза решително:
Минаваше през Диканка блаженопочившият архиерей, хвалеше мястото, дето е построено селото и като минаваше по улицата, спря се пред една нова къща.
Вход
Добре дошли! Влезте в профила си
Забравена парола? Помощ
Защита на личните данни
Възстановяване на парола
Възстановете паролата си
Временна парола ще Ви бъде изпратена