Автор Юлиан Попов
Много се говори за фашистите в Украйна. Порових се малко да видя. Един от аргументите е свързан с украинския закон за езика. Има такъв закон. Той задължава всички украински граждани да владеят украински и задължава всякакви официални лица да знаят украински. Е, такъв закон имаме и ние. Той не е много по-различен. Една от разликите:
– Български закон: „Ползването на официалния език е задължително при извършване на дейностите в съответните организационни структури от системата на здравеопазването, на отбраната и на вътрешния ред и сигурност.“
– Украински закон: Сред лицата, които са задължени да владеят украински са „медицински работници на държавни и общински здравни заведения;“
С други думи според българския нефашистки закон в болница не можеш да бъдеш обслужен на друг език, освен на български. Според фашисткия украински закон, може да бъдеш обслужен и на друг език (но лекарят е задължен да говори украински). Кое е „по-фашистко“, не знам. Българите в Украйна изучават български като майчин език, но трябва да знаят украински.
И така нататък. Сравненията може да се точат до утре. Французите също имат доста рестриктивен закон за френския език. Англичаните, естествено, нямат. Различни страни, различни закони и различни недоволства. Ако започнем да се ровим из това кой как се отнася към езика си, кой какво и кого задължава, няма да има край. Има несъгласия, има дискриминация (според мен), тази дискриминация е решима и трябва да бъде предмет на наблюдение и контрол (както и у нас), но няма как да бъде основания да сринеш със земята няколко града, да избиваш невинни граждани в собствената им страна и да прогониш 1.5 милиона души на бърза ръка. (Не че ние не се пробвахме в тая работа.) Този пост не е за спор, само за информация.
За украинския фашизъм, 48-60 живи изгорени, 13 000 избити, и други чудовищни истории, които оправдават свещената руска Z война:
Из конвенционални, социални и асоциални медии се въртят три типа оправдателни твърдения:
-
А 13 000 избити? А 48 живи изгорени? А разстрелвани те без съд и присъда руснаци?
-
Виж тази мъртва жена? А българинът, изгорен жив? Да ти пратя ли един клип?
-
Това западните медии никога няма да го покажат.
Поред
-
Около 13 000 са всички жертви на украинския конфликт. Жертви от двете страни. Жестокости и беззаконие и натрупана омраза има от руска и украинска (често рускоезична) страна. “Кой започна първи” е детски спор. Има закони, международни съдилища, законни мерки, международен натиск и договорености, с които се уреждат подобни неща. Две (от многото) международни организации, които наблюдават и описват в детайли конфликта са OSCE и ООН. В коментари ще постна доклад на ООН (Комисар по човешките права), в който се описват деянията на двете страни в периода 2014-16 и някои други източници. Груба сметка на вината – 50:50. В зависимост от това накъде ви клонят симпатиите, може вината да се разпредели 60:40 или 40:60. Ако много любите и мразите, може да е 70:30 или 30:70. В този доклад е описан и случая с изгорените живи, избитите без съд и т н. Ако искате да спорите информирано, прочетете доклада, прочетете и други сходни доклади. Има много.
-
Клипове, снимки и отделни истории има много. Те могат да формират принципна позиция само след като бъдат събрани, обработени, сравнени, анализирани. Иначе снимки на Динко с бронетранспортьора, Динко арестува бежанци, фашизирани българи, сърби, французи, германци – с лопата да ги ринеш. Това е илюстративен материал, не доказателство за национална вина или отговорност.
-
Няма “западни медии”. Има свободни и несвободни медии. И разни медии помежду им. Свободни медии в Русия просто няма. Имаше няколко, Путин ги забрани. Медиите в Англия, Франция, да не говорим за скандинавските страни са свободни. Много от тях са и високопрофесионални със средства да поддържат журналисти на терен. ББС например пише за всеки клип или информация дали е верифицирана или не. Ако не е, рядко се пуска. Ако е от един източник, който може да е пристрастен, казват го още в заглавието. Да не говорим за хилядите професионални наблюдатели, които пишат постоянно доклади и анализи в Туитър. С малко медийна грамотност и разумен скептицизъм, лесно ще отсееш достоверното от пропагандното. (Ще събера някои и ще ги пусна тук.)
В заключение: Няма “украински фашизъм” повече, отколкото френски или български. Идиоти има навсякъде. Въпросът е дали има законност и санкции за престъпленията. В последните години, откак Зеленски е на власт, жертвите в Донбас значително намаляха. (Дали Зеленски има принос или не, не мога да кажа.) Украйна се стремеше да се интегрира повече в европейската общност. Това естествено водеше до опити за повече законност и повече дисциплина. Напредъкът беше бавен, корупцията, в много случаи разпалвана от Русия, висока. Но страната се движеше напред. (Мога дълго да разказвам за бавния, но обещаващ преход в енергийния сектор например.)
Този напредък дразнеше Путин. Дразнеше го от дълго време и, както разбираме сега, той се готвеше за нахлуване в Украйна поне от 2014 година. Путин започна да се държи като разведен съпруг, чиято бивша жена е започнала да излиза със свестен, хубав и богат мъж. И подивя. Неговите си хора го подкрепят, по начина, по който в някои традиционни общности подкрепят бащата или братята, които убиват жена, която е прегрешила с мъж, който те не са избрали. А фашизмът – той е дъвка за оправдание на онези, които са мъчително привързани към зарязания гневен бивш съпруг, към неговите братя и братовчеди или към песните, които те обичат романтично да припяват.
Още малко за отказа от руски газ.
-
България има ниска зависимост от газ, около 12% от енергийния микс. Това е предимство.
-
Българската зависимост от руски газ е по-скоро избор, отколкото неизбежност.
-
България има достъп до азерски газ и до втечнен газ.
-
Газът се замества не само с друг газ, но и с други неща – възобновяема енергия и енергийна ефективност.
-
България трябва да свие зависимостта си от газ въобще. Тогава откъсването от руския газ ще е по-лесно.
-
България има доста ниско равнище на възобновяема енергия. ВЕИ може да измести значителни количества газ.
-
България е енергийно най-неефективната страна в ЕС. Това също е огромен енергиен ресурс.
-
България не оползотворява енергийно отпадъците и пречистването на водите. Още един ресурс.
-
Простата дигитализация и информираност за отоплението на сградите е друга стъпка, която ще помогне. (Колко хора знаят при каква температура живеят и каква температура е здравословна?)
-
Отоплявайте се с климатици – най-евтино, а токът не идва от газ.
-
Кметовете и местното управление могат да изиграят много важна роля.
-
Медиите да се изключат от режима на вайкането и да мобилизират хората.