Вивиана Асса
Така се е случило и с нея. В една мъглива есенна нощ, когато по това време прадядо ми Аврам е бил мобилизиран в кавалерията, тя грабва бебето Моис, слага в една бохча малко дрешки и отърчава до пристанището, където я чака корабчето на Мехмед. Щом стъпва на мостика гемията тутакси вдигна котва, да не би Бука да бъде споходена от нови колебания. Тази нощ тя все още не е знаела, че сегашното ѝ щастие ще е част от предстоящата ѝ болка. Такава била сделката. „Защо обичаме, – ще си задава по-кьсно въпроси тя, – когато загубата толкова много боли?“
От този момент бащата Аврам и синът Михаел стават неразделни. Почти като във филма „Хлапето“ на Чарли Чаплин. Запомнила съм думите му: „Баща ми в кафенето – и аз в кафенето, баща ми на пиацата – и аз на пиацата. Той на бръснар – и аз на топло до печката. Той на каруцата – и аз с него върху капрата…“
Мостът преди Грудово, или както го викаха преди – Карабунар, и до днес е известен като Аврамовия мост. Кръстен е на прадядо ми. Някога на това място е имало брод, през който жителите на селището преминавали през Мандренска река. Малката, но буйна от падналите валежи река била толкова придошла, че откъснала селото от света. Тогава Аврам, „малкият човек“, който снабдявал с продукти селото, решава да се направи на юнак и проявява безумна смелост – да премине през дълбоката и мътна вода. Цялото село се събира на другия бряг и всички се опитват да го придумат да се откаже – буйното течение можело да залее каруцата му, да я обърне и да го удави. Но Аврам размахва камшика над уплашеното си конче, рискува живота си, но успява по много драматичен начин да премине с каруцата си през водната стихия, която го отнася повече от километър по течението. Жителите на Карабунар го посрещат като герой, всичко идват да го поздравят за храбростта му, да му стиснат ръката, да го прегърнат. От този ден започнали да наричат речния брод Аврамовия брод, а сетне, когато прекарали мост и до днес го знаят като Аврамовия мост.
Преминали войните. Бившият аскер се връща в Бургас и създава семейство, започва да се труди за прехраната му. Все по-рядко се сеща за роднините си в Турция. Но един ден най-неочаквано го привикват да иде в известна турска къща на улица „Богориди“, съвсем близо до морето. Там, в двора, дядо ми вижда стройната фигура на майка си, забрадена като туркиня. Срещата е вълнуваща и за двамата. Тя се хвърля, обляна в сълзи, да го прегърне. Но дядо ми, едва преглътнал събраната от десетилетия болка, ѝ казва: „Защо плачеш? Вече не е нужно. Да беше плакала, когато ме прибираха премръзнал и гладен по участъците.“ А тя му отвръща: „Аз съм достатъчно наказана, недей и ти да хвърляш още огън в раната ми.“ Дядо ми я прегръща през рамото и я прибра в дома си.
И въпреки че дядо ми Михаел винаги ни е внушавал, че е твърд и несломим човек, помня, че когато навърши 70 години, най-неочаквано ни заяви, че иска да отиде в Истанбул, за да се прости с брат си и сестра си. Помоли майка ми да го придружи. Можете да си представите как е изглеждала срещата им след 70-годишна раздяла. За да стигнат до селището на бея, мама и дядо пътували цял ден с някакъв раздрънкан автобус. Пристигнали късно вечерта, уморени до смърт. За техен лош късмет къщата на сестра му била пълна с гости, защото изнасяли панихида на въпросния бей. Дядо ми бил неспокоен. Потропали на вратата. Появила се някаква ханъма. „Не е тази“, промълвил тихичко той. След малко излязла друга жена: „Еста ес! (тази е)“, казал с пламнал поглед дядо ми.
Вход
Добре дошли! Влезте в профила си
Забравена парола? Помощ
Защита на личните данни
Възстановяване на парола
Възстановете паролата си
Временна парола ще Ви бъде изпратена