Галерия Арте представя изложба на ЯСЕН ГЮЗЕЛЕВ
29.10.-15.11.2024 Откриване на 29 октомври 2024 от 18.00

Колкото и дълго да гледаш рисунките на Ясен Гюзелев, потънал в перипетиите и детайлите им, все не ти стига, чувстваш се привлечен от нещо изплъзващо се и
неуловимо. Въпреки, че художникът е типичен илюстратор, предан на занаята си: изкуството му, ценено по цял свят, се ражда и живее между страниците на книгата.
Освен когато реши за кратко да го пренесе по различни поводи (в случая кръгла годишнина) в галерията и тя да се превърне във „Вавилонската библиотека“. Според едноименния разказ на Борхес, библиотеката е модел на вселената – ние обитаваме, герои сме на безкраен текст, който не спираме да четем, въпреки че никога не може да бъде прочетен. Именно оттук идва тази особена мистична дълбочина в творчеството на Гюзелев: която и книга да илюстрира – „Пътуване към центъра на Земята“, „Големите надежди“, „Дама пика“, „Баскервилското куче“…, далечният хоризонт на значенията опира до възникването на човека от думите, до неговото „битие в езика“, където единствено може да придобие човешката си идентичност, да се състои.
В съвременния комуникативен „бум“ изкуството на Ясен Гюзелев е реплика – с убедителността на яркия талант, срещу противопоставянето на четенето и гледането, на словото и образа, на книгата и интернет, която демонстрира, че такова противопоставяне всъщност няма, че то е само „пяна на дните“ върху неизменната природа на човешкото битие. Самото „вътрешно въображаемо“ на четенето поражда образи, а образите на свой ред трябва да бъдат разчетени. И това е валидно, както ако те са инспирирани от волята на писателя, така и на художника. Само че, ако в основата им е литературата и особено класическата, която Гюзелев предпочита, нарисуваните образи влизат в конкуренция с вече създадени във въображението на читателя. В този смисъл работата на илюстратора е двойна, защото той не просто трябва да се хареса на публиката, а да може да променя представите й. И тя да види с неговите очи Алиса, Оливър Туист, Дон Кихот, Сократ…, времето, на което принадлежат и мястото им във вселената-библиотека.
Публиката на галерия „Арте“ ще има щастливата възможност да се разходи заедно с Ясен Гюзелев по „разклонените пътеки на текста“, където ще срещне образи, превърнали се в хитове и други, непоказвани и други, непоказвани досега.

Георги Лозанов, октомври 2024

Предишна статияГрадината на Йордан Велчев, от Георги Каприев
Следваща статияСлепият час, разказ от Веселина Седларска